Problém syntetických hnojiv není jen environmentální. Dnes je i geopolitický

Publikováno: 8. 1. 2025 Doba čtení: 1 minuta
Problém syntetických hnojiv není jen environmentální. Dnes je i geopolitický
© Foto: AMO

Potravinová bezpečnost naší země v současnosti do značné míry závisí na Rusku. To je totiž jedním z předních vývozců všech tří hlavních živin, potřebných pro výrobu syntetických hnojiv, dnes hojně používaných pro zvýšení úrodnosti našich vyčerpaných půd.

V souvislosti s Ruskou invazí do Ukrajiny došlo k raketovému růstu ceny zemního plynu, což vedlo k dramatickému zdražení syntetických hnojiv i potravin. Namísto podpory domácí výroby začaly země EU, včetně České republiky, masivně dovážet levná hnojiva z Ruska. Bez těchto dovozů by dnes Česká republika čelila vážné potravinové krizi, protože naše půdy jsou vyčerpané a bez chemie by nezvládly produkovat nic jiného než bodláky. 

Potravinová bezpečnost naší země je tak vystavena riziku, protože závisí nejen na nepřátelských režimech, ale i na velkých zemědělských korporacích, které prosazují syntetická hnojiva, přestože jde o neobnovitelný zdroj s vážnými dopady na půdu, klima i lidské zdraví.

Ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky jsme vytvořili factsheet, který pojednává o vzájemně se prohlubujících závislostech na syntetických hnojivech a jejich dopadech. Zároveň představuje možnost přechodu na agroekologický způsob hospodaření, založený na postupném vyřazování syntetických hnojiv a pesticidů, obnově přirozených travních porostů a rozšiřování krajinných prvků.


Celý factsheet si můžete stáhnout zde.


Autor: Jakub Zelený, AMO

Související články