V červnu jsme se s učiteli naposledy zaměřili na klima. Online Kabinet klimatického vzdělávání pořádáme opět v září
Publikováno: 11. 7. 2025 Doba čtení: 3 minuty Sdílet: Sdílet článekV červnu jsme se naposledy setkali s učiteli, zapojenými do našeho programu „Zaměřeno na klima“. Společně jsme se tak přesunuli do závěrečné fáze projektu, který učitelům poskytuje podporu v zapojování témat souvisejících se změnou klimatu do výuky. Kromě setkání na živo měli učitelé v průběhu školního roku možnost účastnit se Kabinetů klimatického vzdělávání. To jsou online semináře s různorodým spektrem přednášejících a odlišným zaměřením. Poslední z Kabinetů se bude konat v září.
Martin Hais z Jihočeské univerzity ukazuje přes svůj monitor na mapu Madagaskaru. „To, co vidíme zeleně, jsou zbývající fragmenty lesa. Kácí se tu hlavně kvůli zemědělské produkci místních obyvatel.“ V několika minutách vysvětluje učitelům, připojeným k online Kabinetu klimatického vzdělávání, co je to dálkový průzkum Země a jaké aplikace mohou být užitečné pro výuku. Technologie, která využívá dat pořízených mimo Zemi totiž nemusí být jenom záležitostí vědců.
Na monitoru postupně bliká několik zvednutých rukou a z publika zaznívají zajímavé dotazy.
„Je i malá změna výšky vodní hladiny měřitelná z družic, které jsou desítky tisíc kilometrů nad zemí?“ ptá se jeden účastník. Odborník s úsměvem potvrzuje a na oplátku se s jinou otázkou obrací směrem k publiku.
„Proč je v září pole stejně teplé jako centrum města?“ „Protože je sklizené a tím se půda přehřívá,“ odpovídá během několika vteřin z obrazovky další z účastníků.
Na další Kabinet klimatického vzdělávání se můžete těšit v září. Ten bude na téma „Učitel(ka) si udržuje pozitivního ducha, že to dobře dopadne, a předává ho žákům“. Přihlašování najdete v průběhu prázdnin na webu www.ucimoklimatu.cz.
Kromě online setkání jsme se v červnu s učiteli sešli také naživo. V komunitním centru Kotlaska jsme si v rámci posledního setkání programu „Zaměřeno na klima“ představili projekty, které se během roku podařilo uskutečnit. A je jich celá řada.
„Celý program trval 6 měsíců. Učitele jsme postupně provázeli metodikou, v rámci níž si vytvořili tým a vymýšleli různé aktivity,“ vysvětluje naše metodička, Sára Pokorná. „Ty potom zkoušeli ve škole a společně se učili o tom, jak se vztahovat k sobě i ostatním a reflektovali problémy ve světě – v tomto případě spojené se změnou klimatu a jejími dopady na lidské zdraví a životní prostředí,“ dodává.
Pokud vás téma změny klimatu zajímá a rádi byste ho do své výuky zařadili, jednou z možností jak na to, je náš nový kurz „Změna klimatu“. Je přístupný zdarma online a dá se využít ve výuce na základní i střední škole. Do kurzu se můžete registrovat zde. Žáci a studenti jej mohou studovat samostatně, nebo společně pod vaším vedením.