Vědci se musí účastnit debaty o změně klimatu a být opozicí dezinformátorům. Nabízíme proto workshopy a příručky, jak komunikovat v médiích

Publikováno: 19. 7. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Vědci se musí účastnit debaty o změně klimatu a být opozicí dezinformátorům. Nabízíme proto workshopy a příručky, jak komunikovat v médiích
© Foto: Milan Votypka

Současný svět je silně ovlivňován celospolečenskými krizemi jako pandemie nebo změna klimatu. Tyto krize si žádají, aby o nich byla vedena celospolečenská diskuze. Jenže klasická i stará média opanovali schopní a přesvědčiví komunikátoři, kteří nejsou vždy skuteční odborníci. Někteří klamou i záměrně. Aby se dnešní společnost neztratila, potřebuje slyšet hlas skutečných autorit, kterými jsou odborníci a vědci. Ti se ale často zavírají do svých laboratoří, specializovaných spolků a odborných žargonů, aniž by považovali za nutné s veřejností vést dialog.  

Poslechněte si vzkaz od Šimona Pánka, určený českým vědcům:

V Člověku v tísni bychom rádi pomohli k tomu, aby čeští vědci měli snazší přístup k médiím a by i motivovanější komunikovat, ať už s novináři, tak s veřejností. Víme totiž z průzkumů veřejného mínění, že vědci jsou veřejností vnímaní jako důvěryhodní “zpravodajové.” Jinými slovy, lidé vědcům důvěřují a jsou spíš ochotni změnit svoje chování, například směrem k nižší ekologické stopě, pokud uslyší fakta a argumenty od environmentálního vědce nebo vědkyně. A to je podle nás jeden z důvodů proč by vědci měli více komunikovat s veřejností o palčivých problémech, a to sice tradičními i méně tradičními kanály.

Prohlédněte si mediální workshopy nebo stáhněte příručku o komunikaci

Jste-li odborníkem se zájmem o komunikaci vědy a rádi byste dostali základní rady, jak začít navazovat vztah s novináři, jak se vyjadřovat nebo jak pracovat se sociálními sítěmi, nabízíme vám záznamy z participativních workshopů, které zorganizoval Člověk v tísni v červnu 2022 pro české environmentální vědce a vědkyně:

V červnu 2023 proběhl workshop pro novináře a odborníky na problematiku klimatu, který pro nás, stejně jako v řadě dalších měst a zemí, zorganizovala Klimatická mozaika. Účastníci si formou zábavné hry ujasnili souvislosti klimatické změny, které mohou srozumitelněji předávat dál. V druhé části workshopu byly diskutovány nedostatky mediálního pokrytí problému a možnosti jejich nápravy.

Manuál ke komunikaci vědy

Rádi byste byli více v médiích a ovlivňovali veřejnou debatu o závažných tématech? Přečtěte si náš praktický manuál pro vědce, novináře a vědecké komunikátory, který vám poradí jak si snadno a rychle vybudovat vztah s médii a veřejností prostřednictvím sociálních sítí.


Pokud máte k projektu nebo jeho výstupům dotazy nebo připomínky, neváhejte nás kontaktovat na:

Tyto výstupy vznikly v rámci projektu Science4all, jehož cílem je podpořit české environmentální vědce v zapojení do debaty o biodiversitě a změně klimatu, a který byl realizován během roku 2022. Projekt i výstupy v něm jsou spolufinancovány evropskou unií v rámci projektu 1Planet4all.  

*úvodní foto pochází z workshopu pro enviromentální vědce (autor: Milan Votypka)

Autor: Jakub Zelený

Související články