Výstava CLI-FI 2050 v Kasárnách: obří slimák, UFO nebo mluvící brambory
Publikováno: 29. 5. 2023 Doba čtení: 4 minutyJak si představujete budoucnost Země v kontextu klimatických změn? Skupinová mezinárodní výstava CLI-FI 2050 ukazuje časovou perspektivu současných umělců.
Po celý letošní červen pořádáme v interiérových i exteriérových prostorách Kasáren Karlín výstavu CLI-FI 2050. Jejím tématem je klimatická fikce (anglicky climate fiction, cli-fi), tedy hypotetická vize budoucnosti naší planety se zvláštním zřetelem ke klimatickým změnám a jejich vlivu na společnost, a to především v globálním, ale i v lokálním kontextu. Klíčovým zkoumaným datem, ke kterému se výstava vztahuje je rok 2050. Tento rok bývá často skloňován v souvislosti s prognostickými modely i v kontextu mezinárodních klimatických dohod a politických závazků. Vystavující umělci zde svými díly tedy zhmotní své představy o budoucnosti v souvislosti s klimatickou změnou.
Kurátor výstavy Milan Mikuláštík k výběru děl poznamenává: „Naším cílem bylo postihnout alespoň v náznaku diverzitu názorů a postojů k tomuto složitému, společensky široce diskutovanému tématu. V některých vystavených dílech je obsažena naděje, jsou nabízena a propagována řešení, u jiných je přítomna spíše skepse, že lidstvo výzvu představovanou akcelerovanou změnu klimatu nevyslyší a bude konfrontováno s katastrofickými následky. Výstava se nevyhýbá ani reflexi samotného klimatického aktivismu a jeho rozporů. A nezapomněli jsme ani na UFO!“
CLI-FI 2050 představuje široké spektrum médií i způsobů, jakými se umělci k problematice vztahují. Najdeme zde obrazy, objekty, instalace, fotografie i videa. Časová osa slovenské Iniciatívy Nestrácajme čas! představuje příklad jasně formulovaného aktivistického postoje – divákům nabízí detailní prognózu dvou variant vývoje společnosti. V jedné se lidstvo ke klimatické změně postaví zodpovědně a bude úspěšně prosperovat, v té druhé bude naše civilizace hrozby ignorovat a za to bude „odměněna“ nemilosrdnými následky.
Český umělec Vladimír Turner si vzal na mušku fenomén greenwashingu – zneužívání „zelených“ témat korporacemi i mocenským aparátem – reprezentuje ho například formou rozměrného nápisu BIO vytvořeného z umělého trávníku. Thajská umělkyně Nongkran Panmongkol vytvořila ve spolupráci s českým umělcem Lexou Peroutkou ve dvoře kasáren monumentální prostorovou instalaci evokující rozpadající se studnu, která připomíná důležitost vody v ekosystému, ale odkazuje také ke ztraceným znalostem předešlých generací, jejichž znovuobjevení může být jednou z cest z ekologické krize. Sochařka Martina Nosková se na velkoformátových fotografiích mazlí s obrovským slimákem – připomíná tak další environmentální nebezpečí – hrozící (případně již probíhající?) masovou extinkci druhů. Petra Pětiletá oslovila současné žáky a studenty a zeptala se jich na jejich představu o budoucnosti planety Země a budoucnosti lidstva.
Často neveselé vize těch nejmladších, kteří se roku 2050 pravděpodobně dožijí, za ně deklamuje do galerijního prostoru syntetický hlas stolního počítače. Multimediální instalace Jakuba Honse v bazénu Kasáren Karlín pracuje s živými rostlinami – brambory uzavřené do plexisklového „inkubátoru“ promlouvají k lidské populaci a kriticky rozebírají problematiku kolonialismu. Třetí nelidskou entitou, jejíž hlas se line výstavním prostorem, je meteorit ve videu slovenského umělce Andráse Cséfalvaye, který putuje vesmírem a vypráví příběh vyhynutí dinosaurů, aby se v posledním záběru videa vydal směrem k planetě nápadně se podobající Zemi.
„Umění je skvělou možností, jak veřejnosti přiblížit změny, které se kolem nás v důsledku klimatu dějí. Výstavu CLI-FI 2050 organizujeme v rámci mezinárodního projektu 1Planet4All, jehož prostřednictvím se snažíme šířit nejen osvětu o klimatické změně, ale také přinášet řešení, na nichž se může každý z nás podílet,“ říká koordinátorka projektu z organizace Člověk v Tísni, Lucie Marková.
Patnáct umělců a uměleckých kolektivů vám představí díla, která se zamýšlejí nad otázkami, před které nás staví člověkem akcelerovaná změna klimatu:
- Jaký bude stav ekosystému planety v následujících desetiletích?
- Jak se budou proměňovat teploty na Zemi?
- Jak pokračující klimatické změny ovlivní vývoj společnosti?
- Jak se se bude vyvíjet vymírání biologických druhů?
- Jaké nové technologie ovlivní vývoj klimatu i společnosti a jakým způsobem?
- Jak se promění zemědělství a situace v produkci potravin?
- Čeká nás a naše potomky utopie nebo naopak dystopie?
- Máme možnost sami do tohoto vývoje zasáhnout?
Vystavující umělci a umělecké kolektivy: Denis Baštuga, BCAA system, András Cséfalvay, Veronika Drahotová, Jakub Hons, Iniciatíva Nestrácajme čas!, Martina Nosková, Lexa Peroutka, Petra Pětiletá, Nongkran Panmongkol, Aleš Porubský, Julius Reichel, Vladimír Turner, Namor Ynrobyv, Dušan Zahoranský a další...
DALŠÍ FOTKY Z VÝSTAVY NAJDETE ZDE.
Vstup na výstavu je zdarma.