BeeCarbonize: Hra, ve které je osud planety ve vašich rukou

Publikováno: 14. 2. 2023 Doba čtení: 2 minuty
BeeCarbonize: Hra, ve které je osud planety ve vašich rukou
© Foto: Charles Games

Nová počítačová karetní hra Beecarbonize hráčům umožní stát se tím, kdo rozhodne o osudu planety. Strategickou simulaci klimatické změny, založenou na skutečném výzkumu a vědeckých vizích, ve spolupráci našimi kolegy vytvořilo studio Charles Games.

V komplexní, ale přístupné simulaci musíte rozhodovat, které sektory společnosti budete proměňovat a jak. Dáte přednost rychlému přechodu k obnovitelným zdrojům energie? Nebo jsou pro vás hlavní sociální reformy či obnova ekosystémů? Každá z herních karet představuje vědecké objevy, opatření nebo ekonomické reformy, které ve svých důsledcích ovlivňují celou planetu. Je jen na vás, jestli rozšíříte vodní elektrárny nebo povolíte těžbu nerostů na mořském dně, zavedete uhlíkovu daň či nerůstovou ekonomiku, případně začnete vysazovat stromy v Amazonii nebo investovat do osídlení nové planety.


“V BeeCarbonize nám šlo o to vytvořit zábavnou hru s atraktivní hratelností, ze které se hráči, pokud budou chtít, i něco dozvědí,” vysvětluje designérka a programátorka hry Alex Petrova. “Postupující klimatická změna působí přírodní katastrofy nebo společenské krize a hráčky a hráči se s nimi musí vypořádat a plánovat svůj postup podle toho,” dodává Petrova.

“Žádná část společnosti, ekonomiky a přírody v naší hře nestojí sama za sebe, cílem bylo ukázat, že například výroba energie a ochrana půdy jsou propojené,” popisuje přístup Jakub Zelený z Člověka v tísni, který se staral o odbornou stránku hry. “Veškeré jevy a opatření ve hře vycházejí ze skutečného výzkumu, u těch futurističtějších karet, jako jsou robovčely, ze skutečných vědeckých vizí,” doplňuje Zelený.

“Klimatická krize je téma, které jsme delší dobu chtěli zpracovat, i proto, že hry jsou dobré v simulování skutečných, komplexních dějů, kterým vztah klimatu a lidstva je,” dodává vývojář a ředitel Charles Games Lukáš Kolek. “Beecarbonize navazuje na tradici našeho studia v tvorbě her se společenským přesahem, ale zároveň představuje pro naše studioúplně nový designérský přístup a žánr. Nemůžeme se dočkat, co na ni hráči a hráčky řeknou,” uzavírá Kolek.

BeeCarbonize vychází 1. března zdarma na Apple App Store, Google Play a Itch.io. Hra byla vytvořena v rámci projektu 1Planet4All.

Autor: Ondřej Trhoň, Charles Games

Související články