Jak jedna zapálená ekonomka bojuje proti změně klimatu zahradničením

Publikováno: 13. 6. 2022 Doba čtení: 3 minuty
B. Bayarchimeg (pictured here) is an entrepreneur from the South Gobi working in the agri-food and beverage sector
© Foto: People In Need Mongolia

Nedávná zjištění zprávy IPCC o změně klimatu jsou opět znepokojivá. IPPC upozorňuje na svět, ve kterém, pokud nebudou přijata okamžitá opatření, budeme svědky výrazného nárůstu přírodních katastrof – sucha, záplav, nepříznivých povětrnostních podmínek, ztráty biotopů a mnoha dalších.

Dobrou zprávou je, že existují I možnosti rozvoje odolného vůči změně klimatu, jako je například klimaticky šetrné zemědělství v Asii, které se snaží snižovat rizika katastrof pomocí existujících ekosystémů. Díky inovativním podnikatelům a aktivistům roste dynamika řešení klimatické krize. Tito lidé jsou připraveni se s touto výzvou vypořádat.

"Jsem ekonomka, zabývám se statistikou. Několik let jsem studovala, co může soukromý sektor udělat pro řešení globální změny klimatu a místní problémy s rozšiřováním pouští," řekla B. Bayarchimeg, obyvatelka Jižní Gobi v Mongolsku a místní podnikatel.

B. Bayarchimeg se však o problémech jen neučí. Snaží se využít své znalosti a dovednosti z ekonomie. Je to zapálená podnikatelka a vášnivá zastánkyně udržitelnosti, zakladatelka společnosti Khatan Kharmag LLC. Její společnost vyrábí desítky druhů výrobků, od čajů po mýdla.

"Všechny naše výrobky se skládají z přírodních ingrediencí nalezených v oblasti Gobi. Ale nezůstali jsme jen u toho. Od založení naší společnosti v roce 2017 jsme také vysadili více než 100 000 bobulovitých stromů/keřů," uvedla B. Bayarchimeg.

Společnost Khatan Kharmag přistupuje k podnikání udržitelným a zároveň cirkulárním způsobem. Získává agropotraviny z místních zdrojů a oživuje ekosystém výsadbou tisíců bobulovitých stromů. Díky tom přispívá jejich obchodní model také ke snižování emisí skleníkových plynů, protože bobulovité stromy mohou fungovat jako skvělé pohlcovače uhlíku, kdy absorbují oxid uhličitý z atmosféry.

"Prostřednictvím našeho projektu "Switching On the Green Economy Project" (SOGE) financovaného z prostředků Evropské unie Switch Asia se těšíme, že budeme moci spolupracovat s podnikateli, jako je B. Bayarchimeg, a učit se od nich," uvedl vedoucí projektu SOGE v místní pobočce organizace Člověk v tísni, G. Lkhagvasuren.

"Existuje obrovská potřeba podporovat výrobky, které nejsou škodlivé pro ekosystém. Potřebujeme vytvořit systém se zelenou značkou, stejně jako to plánuje i samotný projekt [SOGE]," řekla B. Bayarchimeg.

V nadcházejících měsících bude v rámci projektu SOGE pokračovat setkávání s vedoucími představiteli podniků, jako je B. Bayarchimeg, aby se zapojené instituce mohly poučit a navrhnout program, který bude řešit problémy spojené se změnou klimatu i udržitelností.

"Jsme nadšeni firmami, jako je Khatan Kharmag, protože ukazují obrovský potenciál, jenž malé a střední podniky v zemědělsko-potravinářském a nápojovém sektoru hrají v boji proti změně klimatu," pokračoval G. Lkhagvasuren.

Projekt Switching on the Green Economy je financován z programu Evropské unie SWITCH-Asia na podporu malých a středních podniků a maloobchodníků v zemědělsko-potravinářském a nápojovém sektoru při zavádění postupů oběhového hospodářství prostřednictvím tržního systému ekologického značení, budování kapacit, změny chování a přístupu k ekologickým finančním prostředkům. V letech 2022 až 2026 je projekt realizován nevládní organizací Člověk v tísni, Mongolskou asociací pro udržitelné financování, nevládními organizacemi Development Solutions a Caritas Česká republika.
Autor: Enkhjin Ganbaatar & Tim Jenkins

Související články