Magdaléna Davis: Nejlepší oslavou svátku svobody je postavit se za vizi budoucnosti mladé generace
Publikováno: 16. 11. 2024 Doba čtení: 3 minutyVe spojení se 17. listopadem je určitě důležité si připomínat nesvobodnou minulost komunistického režimu. Stejně tak důležité ale je nabízet jasnou vizi směrem do budoucna. Její pevnou součástí by měla být péče o planetu a její zdroje.
Při její tvorbě bychom měli naslouchat hlasu studentek a studentů a mladých lidí obecně, neboť opakovaně ukazují, že jim na tom, jaká bude tato země a jak se v ní bude žít, opravdu záleží.
Je hřejivé v tento den každoročně zavzpomínat na sílu sjednoceného národa, inspirovaného studenstvem, kterému se podařilo vymanit z nesvobody. Vzpomínku si zaslouží i oběti bývalého režimu. Tato připomenutí mají zjevný přínos i pro mladší generace bez sametové zkušenosti, protože, jak se říká, „ti kdo neznají historii jsou předurčeni k jejímu opakování“.
Ohrožená svoboda
Historie se však nezastavila v roce 1989, jak si myslel Francis Fukuyama, a s ním zřejmě řada dalších, kteří od 90. let přihlíželi společenskému vývoji se založenýma rukama. Bohužel, hrozba návratu komunismu v Česku už dávno není jediným rizikem, kterému naše svoboda čelí. Kromě prokazatelných hrozeb ze strany cizích diktátorských režimů, jako je Rusko nebo Čína, je zjevným problémem i oligarchizace společnosti, ve které se mnozí demokraticky zvolení politici a političky stávají loutkami, za jejichž šňůrky tahají v zákulisí šedé eminence uhlobaronů a agrobaronů.
Každým rokem (například při volbách ve velkých státech světa) je též čím dál více patrný vliv obřích korporací s ročním obratem větším, než mají mnohé státy. Jejich armády marketérů a odborníků systematicky pracují třeba na tom, aby si nové generace dětí co nejrychleji vyvinuly závislost na jejich digitálních produktech a službách, bez ohledu na (známé) negativní dopady na jejich ještě nedovyvinutou nervovou soustavu.
Neulpět v minulosti
Jeden mladý kolega trefně poznamenal: „Připomínat si věci je důležité, ale asi to neudělá moc dobra, když na to nenavazují nějaké kroky a vize směrem do budoucna”.
Vnímat svátek svobody a studenstva jen jako ohlédnutí do komunistické minulosti by tedy bylo zbytečně zjednodušující a do jisté míry vlastně omezené. Mladí lidé neulpívají v minulosti, naopak se vztahují k budoucnosti a testují hranice toho, co společnost považuje za status quo.
V dnešním globalizovaném světě tak s nárůstem zásadních společenských, environmentálních i existenciálních problémů logicky přichází i snaha tento status quo prolamovat a posouvat. Paralely s rokem 1989 jsou zjevné, stejně jako nutnost zabojovat o vlastní, svobodnou budoucnost.
Nenechejme je v tom samotné
Současná krize vztahů, dopady klimatické změny nebo rozvrat veřejných financí, který rozvírá nůžky nerovností a zvyšuje počet lidí balancujících nad hranicí chudoby, se svobody dotýká, u některých lidí dokonce bytostně a každodenně. Pokud si nemůžete dovolit důstojnou střechu nad hlavou, zdravé jídlo nebo zubaře, moc svobodně se většinou necítíte. Což není myšleno jako podnět k nerealistickým očekáváním či navyšování spotřeby, ale k vnímání reality mnohých (mladých) lidí i apel nenechat je v tom samotné.
Z průzkumu z roku 2021, který připravila Katedra environmentálních studií FSS Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni, vyplývá, že více než dvě třetiny mladých lidí v kategorii 15-20 let očekává, že kvůli klimatické změně bude jejich budoucnost horší, než je současnost. To se ještě nikdy v minulosti nestalo.
Boj za svobodu tak v dnešních dnech nabývá zcela praktických a konkrétních podob, jako jsou iniciativy za dostupné bydlení, obnova krajiny, podpora ekologického zemědělství nebo moderní formy vzdělávání, které učí lidi používat zdravý selský rozum a posilují tak odolnost národa.
Je to i jeden z důvodů, proč se v Člověku v tísni dlouhodobě věnujeme práci s mladými lidmi včetně sociálně zranitelných skupin, rozvíjíme vlastní metody k modernímu vzdělávání včetně toho klimatického a podporujeme péči o krajinu včetně zdravého a udržitelného hospodaření.
Tou nejlepší oslavou 17. listopadu je tedy podle mě naslouchat nové generaci a postavit se aspoň občas za její vizi budoucnosti - stejně jako v roce 1989.