Klimatická změna
Aktivity člověka v tísni
Klimatická změna dopadá nejvíce na ty, kteří nemají prostředky se adaptovat. V projektech rozvojové spolupráce i vzdělávacích a osvětových programech proto problematiku změny klimatu zohledňujeme už několik let a zahrnujeme ji do svých strategií. Oblasti činnosti určujeme podle reálných možností něco změnit – náš cíl vždy byl a bude skutečný dopad.
Projekty adaptace na změnu klimatu
01Živobytí velké části obyvatel rozvojových zemí závisí na zemědělství. Změna klimatu ovlivňuje tradiční způsob života a lidé v mnohých regionech a komunitách budou muset změnit nebo upravit postupy pro získávání obživy tak, aby ji byli schopni zabezpečit i do budoucna. Součástí každého projektu, na kterém pracujeme, se tak stává kromě zvyšování např. potravinové nebo příjmové soběstačnosti komunit i ekologická stabilita a odolnost vůči klimatickým změnám.
Podpora udržitelného a odolného zemědělství
02S komunitami v rozvojových zemích, jejichž obživa závisí na zemědělství, zavádíme moderní postupy a pěstování plodin, které tolerují nové klimatické a produkční podmínky.
Významně se tak snižuje jejich zranitelnost vůči výkyvům počasí a dalším výzvám, jako jsou nové typy nemocí či škůdců. Reagujeme také na rizika, která kromě klimatu souvisejí i s nevhodným hospodařením v minulosti (odlesnění, ztráta původní diverzity, atd.). Všechna řešení odpovídají principům tzv. Climate Smart Agriculture, tedy Zemědělství citlivého ke změně klimatu.
Podpora udržitelného nakládání s krajinou
03Dopady změny klimatu a špatného nakládání s krajinou jdou obvykle ruku v ruce, v praxi je proto třeba řešit oba problémy zároveň. Zdravá krajina hraje zásadní roli při adaptaci na změnu klimatu, zároveň jsou takové ekosystémy (lesy, mokřady, traviny, korály a další) schopny zadržovat skleníkové plyny z atmosféry a přispívat k mitigaci změny klimatu. Čvt proto prosazuje koncepci zaměřenou na produktivní krajinu odolnou vůči změnám klimatu – přístup kombinující participativní mapování krajiny, expertní data, prostorovou analýzu a vlastní práci v terénu.
Projekty na snižování energetické chudoby
04Podporujeme rozvoj trhu s udržitelnými technologiemi a dodáváme zdroje energie odlehlým a málo rozvinutým komunitám, zejména prostřednictvím podpory solární energie a bioplynových stanic, které mají nezanedbatelný vliv na snižování emisí skleníkových plynů a odlesňování. Díky podpoře obnovitelných zdrojů jsme schopni zvýšit životní úroveň lidí, kteří nemají přístup k elektřině a dalším zdrojům energie.
Lidská práva
05Latinská Amerika je už nějakou dobu nejnebezpečnějším regionem pro ochránce životního prostředí. Proto aktivně podporujeme environmentální práva a práva místních a domorodých komunit právě v této oblasti. Usilujeme o obhajobu kriminalizovaných environmentalistů a vytváříme audiovizuální a rozhlasové projekty související s environmentálními tématy a právy místních a domorodých komunit.
Pro ilustraci jsou inspirací ženy kmene Waorani žijící v amazonské části východního Ekvádoru.
Humanitární pomoc
06Důsledky extrémního počasí a přírodních katastrof začínají být pro ohrožené komunity těžce zvládnutelné. Vedou k dlouhotrvajícímu suchu a související neúrodě a hladu, ke ztrátě možností obživy, k občanským nepokojům a ve výsledku nutí lidi opouštět své domovy. Člověk v tísni chce složitým dopadům přírodních katastrof předcházet a pomáhat zlepšovat odolnost a připravenost ohrožených komunit. Za poslední dekádu jsme pomáhali v reakci na přírodní katastrofy spojené s měnícím se klimatem napříč celým světem.
Vzdělávání
07Probíhající klimatická změna je komplexní a komplikovaný fenomén, jehož dopady budou řešit především naše děti. Proto je potřeba téma změny klimatu dostat do povědomí mladých lidí, zvýšit jejich porozumění celému problému a motivovat je, aby se zapojili do jeho řešení. Člověk v tísni se klimatické změně věnuje v rámci svých osvětově vzdělávacích aktivit.
Vzdělávací projekty
Podporujeme vzdělávání v oblasti změny klimatu ať už produkcí materiálů pro učitele, poskytováním relevantních zdrojů informací nebo pořádáním osvětového festivalu Jeden svět.
Více o vzděláváníKlima v česku
08Adaptační a mitigační opatření v Česku zatím nejsou dostatečná, a to i přesto, že situace u nás není dobrá (dlouhotrvající sucha, špatný stav lesů, nepřipravenost na povodně apod.). V Člověku v tísni máme bohaté zkušenosti s adaptačními programy ze zahraničních projektů, které bychom rádi využili i v Česku. Chceme podpořit udržitelné formy zemědělství, lesnictví, správy přírodních zdrojů a obecně agroekologických systémů, které vedle produkční a užitné hodnoty nabízejí i další funkce v krajině, jako např. zachování druhové pestrosti, podpora přirozených koloběhů vody a živin a v neposlední řadě slouží jako úložiště uhlíku.
Podpora české krajiny
Spolupracujeme s vybranými českými farmáři, samosprávami a odborníky s cílem propojit aktéry, kteří mohou společně přispět k zlepšení stavu české krajiny. Soustředíme se hlavně na problematiku nedostatečného zadržování vody v půdě. Navrhujeme inovativní zemědělské postupy jako agrolesnictví a podporujeme obnovu drobných vodních těles a mokřadů.
Více o klimatu v Česku