Klimatická spravedlnost na COP27: cesta do popředí zájmu a inspirace pro lídry

Publikováno: 12. 11. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Klimatická spravedlnost na COP27: cesta do popředí zájmu a inspirace pro lídry
© Foto: pxhere.com

Diskuse na konferenci OSN o změně klimatu se vede hlavně o tématech mitigace a adaptace, inovace technologií a výzkumu. Často se ale zapomíná na původní obyvatele a další komunity stojící v první linii. Pro ně změna klimatu není pouze nehmatatelnou budoucností, ale krutou současností. Naštěstí na COP27 dostali prostor i řečníci, kteří téma klimatické spravedlnosti dostávají do popředí zájmu.

Lidem v prvních liniích už dnes klimatická změna bere živobytí, rodné domy i členy rodiny. Ještě horší je ovšem to, že některé vlády nenechají vlastní obyvatele o tomto tématu promluvit nebo jim ztěžují takové informace podat mezinárodnímu společenství. To se může dít hned z několika důvodů: stát může být závislý na zisku státně vedené těžařské firmy, která nerespektuje mezinárodní úmluvy; může se jednat o násilnou vraždu environmentálního aktivisty, který vyjádřil nesouhlas s výstavbou nové dálnice nebo přehrady; může se jednat o původního obyvatele, který protestoval proti dalšímu zmenšování chráněné oblasti, kterou má garantovanou v ústavě.

Takové a mnoho dalších případů se nedaří zviditelňovat. Jak prohlásil Yeb Saño (výkonný ředitel Greenpeace Southeast Asia) během jednoho z panelů: „Climate activists are on the frontlines but not on the headlines“ (Klimatičtí aktivisté jsou v prvních liniích, ale ne na titulních stránkách).

Z průběhu COP27 je jasně patrné, že různé dohody, jako ta Pařížská, fungují pro státy demokratické a odhodlané pracovat na změně. Nicméně není nástroj, který by k takové činnosti dohnal státy, které nesdílí stejnou úctu k lidským právům a jejich občanská společnost je perzekuována pouze za diskusi o propojení lidských práv a dopadů změny klimatu.


Klimatická spravedlnost v zájmu Člověka v tísni

Právě v tomto duchu se Člověk v tísni angažuje a podává pomocnou ruku aktivistům a lokálním organizacím. Naše oddělení pro lidská práva a demokracii se napřímo věnuje pomoci novinářům, aktivistům, a organizacím. Pomáháme například zvýšit dosah komunikace o porušování lidských práv původních obyvatel a jejich právo na půdu (Indigenous Land Rights). Zapojeným organizacím pomáháme se zvýšením kapacit v různých oblastech a podporujeme tak jejich růst a vliv. Je totiž důležité jejich hlasy dostat do popředí diskuze o změně klimatu a dopadu na ty nejvíce zranitelné.

Když se toho docílí, pak tito aktivisté mají možnost promluvit před lídry světového měřítka právě na konferenci, jako COP27, a artikulovat problémy, kterým čelí. Přesně to včera udělala i Vanessa Nakate, aktivistka z Ugandy, které prý lídři opakovaně dávají najevo, že je její aktivismus inspiruje. Nicméně aktivisté nepotřebují lídry, kteří jsou inspirováni, ale ty, kteří jsou inspirativní. Potřebují, aby jen nemluvili o činech, ale rovnou je dělali. 

Vanessa Nakate pro OSN:


Autor: Karolína Kvačková, desk officer pro Latinskou Ameriku, Centrum pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni

Související články