Zveme Vás na exkurzi do lesů Jizerských hor. Uvidíte, jak inovativně tam nakládají s vodou

Publikováno: 14. 4. 2025 Doba čtení: 2 minuty

Stále větší množství českých lesů čelí prohlubujícímu se suchu. Zhoršují ho i staré drenážní systémy a sítě svážnic, po kterých voda mnohdy rychle odtéká. Odborníci z AQUAINOVA znají inovativní postupy, jak v lesích vodu zadržet. V rámci projektu  LIFE WILL vás zveme do libereckých Kateřinek na prohlídku realizace jednoho takového projektu.

Zveme Vás na exkurzi do lesů Jizerských hor. Uvidíte, jak inovativně tam nakládají s vodou
© Foto: AQUAINOVA

Lesy Čech, Moravy i Slezska stále hůře čelí zvyšujícím se teplotám. Nepomáhá tomu ani dlouhodobě intenzivní lesní hospodaření, kdy pojezdy těžké techniky zhutňují půdu, která hůře vsakuje vodu, a stará cestní infrastruktura po svazích odvádí vodu rychle pryč.

Co s tím? Je třeba obnovovat rozmanité lesy i šetrné hospodaření, které pomůže chránit půdu. A zbytečné a neudržované lesní cesty bychom měli rušit, anebo je třeba využít tentokrát pro zádrž vody. Odborníci z AQUAINOVA vědí jak a na konci dubna se s námi rádi podělí o své poznatky. 

V rámci našeho projektu LIFE WILL – Voda v krajině a půdě vás společně s partnery (Beleco a Sdružení místních samospráv ČR) zveme na tuto exkurzi také!


Projekt LIFE WILL – Voda v krajině a půdě se zabývá problematikou sucha a dopady změny klimatu na krajinu. Je spolufinancován programem LIFE (finančním nástrojem Evropské unie podporujícím projekty které zvyšují biologickou pestrost krajiny nebo její odolnost vůči změně klimatu), Ministerstvem životního prostředí ČR a Středočeským krajem. Jeho cílem je zvýšit odolnost obyvatel a zemědělské krajiny vůči změně klimatu skrze zavedení přírodě blízkých adaptačních opatření na lokální úrovni. Tento cíl realizujeme s využitím inovativní participativní metodiky, která pomáhá zvyšovat zapojení místních aktérů a veřejnosti a jejich schopnost prosazovat účinná opatření pro zadržování vody v půdě a krajině.

 

Autor: Barbora Vrablíková

Související články