Zveme zájemce na cyklus regionálních vzdělávacích kurzů „Zemědělství – péče o půdu“
Publikováno: 29. 10. 2024 Doba čtení: 4 minutyZemědělci, zemědělští poradci i zájemci o poskytování toho poradenství a úředníci se mohou hlásit do cyklu pětidenních kurzů, které budeme s našimi odbornými partnery pořádat od ledna do října 2025 na šesti místech České republiky.
Zásadním tématem kurzů je význam zdravé zemědělské půdy pro hospodaření, péče o ni a okolní krajinu. Účastníci si osvojí vhodné postupy hospodaření, které snižují míru eroze a odpoví si na otázku proč optimalizovat tvar a velikost půdních bloků.
„Kurzy připravujeme především pro dvě skupiny případných účastníků. První z nich jsou menší či větší zemědělci, kteří se zajímají o péči o krajinu a půdu a různá revitalizační opatření. Druhou skupinou jsou ti, kteří chtějí v podobných krocích zemědělcům být nápomocni v roli zemědělských poradců – buď už jimi jsou, nebo zvažují v této roli začít působit. Rádi přivítáme i zájemce z řad úředníků,“ popisuje Klára Petrásková z Člověka v tísni, koordinátorka projektu zaměřeného na propojování lidí v zemědělství a péči o zemědělskou krajinu.
Tento kurz pro vás může být přínosný, pokud právě řešíte následující situace:
- Chcete předcházet erozi nebo snižovat její působení.
- Chcete se lépe zorientovat v problematice krajinných prvků.
- Potřebujete podrobné informace o plnění podmínek DZES, které jsou předpokladem dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
Znalosti a souvislosti, které si z kurzu odnesete, vám mohou významně pomoci i v komunikaci s kontrolními institucemi při plnění dotačních podmínek.
Terénní exkurze budou zaměřeny na sdílení dobré praxe, ukázky realizace krajinných prvků nebo kliamaadaptační diagnostiku zemědělského pozemku.
Co si z kurzu odnesete?
Získáte praktický soubor informací o významu zdravé půdy v zemědělství a vhodných postupech hospodaření, včetně ukázek možností a technologií, jak předcházet erozi, suchu a zadržovat vodu v krajině. Odpovíte si na otázku, proč optimalizovat tvar a velikost půdních bloků. Návazně na to si osvojíte informace o dotacích poskytovaných dle Strategického plánu SZP a dotačních programů MŽP.
Nepovinnou, ale velmi hodnotnou součástí kurzu je zpracování projektu zaměřeného na péči o půdu. Projekt by měl být zpracován na konkrétní půdní bloky ohrožené erozí, včetně návrhů řešení a konzultován se školiteli. Takto zpracovaný projekt pak mohou ti účastníci, kteří zvažují projít akreditací zemědělského poradce, využít v rámci akreditačního řízení při Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. Zemědělcům by zpracování projektu mohlo ukázat, zda je na jejich půdě možné snižovat nebo předcházet erozi například formou realizace přírodě blízkých opatření nebo zvolením jiného, vhodnějšího postupu hospodaření.
Kdy se kurzy konají?
V prvním pololetí roku 2025 se uskuteční tyto čtyři turnusy kurzů (ve druhé polovině příštího roku se budou konat ještě dva další turnusy). Kurz se koná vždy od pondělí do pátku od 8:00 do 16:30:
20. 1. - 24. 1. 2025, Jihlava
24. 2. - 28. 2. 2025, Ostrava
10. 3. - 14. 3. 2025, Dolní Újezd
31. 3. - 4. 4. 2025, Praha
Kurzy jsou bezplatné. Na místě bude zajištěno drobné občerstvení během dne. Účastníci si sami hradí dopravu, obědy a případné ubytování.
Jak se přihlásit?
Na jednotlivé kurzy se můžete hlásit prostřednictvím tohoto online formuláře. Ve formuláři se můžete přihlásit ke konkrétnímu termínu a místu (po předchozí domluvě s pořadateli je možné kombinovat kratší účast na více termínech kurzů).
Přihlašování probíhá průběžně a ukončuje se 7 dní před zahájením každého týdenního kurzu (začátek kurzu 20.1. = přihlášení do 13.1. do 18:00). Detailní informace obdržíte nejpozději 7 dní před konáním kurzu na email uvedený v přihlášce.
Podrobný program kurzu
Pondělí
Dopolední blok: Zdravá půda a organická hmota. Degradace půdy (Ing. Ondřej Holubík, Ph.D.)
Odpolední blok: Plošné dotace a podmínky ekoplatby, Ing. Lada Kozlovská (Ing. Jan Klír, CSc.)
Úterý
Dopolední blok: DZES 5, (7) a příklady z praxe (Ing. Antonín Šandera)
Odpolední blok: Krajinné prvky, Agrolesnictví - příklady z praxe (Ing. Dominika Čermáková, Ing. Radim Kotrba, Ph.D., Ing. Zuzana Špaková)
Středa
Dopolední blok: Geoinformační aplikace a jejich využití při návrzích ochranných opatření na půdním bloku (Ing. Martin Mistr, Ph.D.)
Odpolední blok: Redesign půdního bloku (faremní plán) (Ing. Jiří Kapička)
Čtvrtek
Dopolední blok: Analýza zranitelnosti území (Ing. Eva Procházková)
Odpolední blok: Návrhy opatření v území a příklady z praxe (Ing. Eva Procházková)
Pátek
Dopolední blok: Zadání projektu, faremního plánu - diskuze
Odpolední blok: Společná exkurze
Z průzkumu provedeném společností Krajinohled, z.s. v první polovině tohoto roku vyplývá, že benefity v realizaci agro-environmentálních opatření a krajinných prvků s ohledem na ochranu půdy a rentabilitu hospodaření vidí nadpoloviční většina dotazovaných.
Kontaktní osoba:
Klára Petrásková, Člověk v tísni
mail: klara.petraskova@clovekvtisni.cz
tel: 723 265 279
Kurzy jsou připravovány ve spolupráci s partnerskými organizacemi Vše pro půdu a NUIK v rámci projektu „Síť poradenství pro udržitelné zemědělství s nižší uhlíkovou stopou na území ČR“ , který je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.