LIFE WILL: Jdeme do druhé fáze! V Pardubicích jsme vyškolili zástupce nově zapojených obcí
Publikováno: 12. 11. 2024 Doba čtení: 4 minutyO víkendu se uskutečnilo úvodní školení k projektu LIFE WILL – Voda v krajině a půdě. V Ekocentru Paleta se sešla inspirativní skupina lidí z 23 obcí Česka a Slovenska. Rozhodli se vytvářet návrhy opatření, díky kterým bude krajina okolo jejich obcí schopna lépe zadržovat vodu, bude se zelenat a bude zdravější a krásnější. Společně jsme tak zahájili druhou fázi projektu, který má za cíl zvýšit odolnost zemědělské krajiny a jejích obyvatel vůči změně klimatu.
Motivace a nadšení do práce. Zástupkyně a zástupci 22 českých a jedné slovenské obce si do pardubické Palety přijeli pro informace o tom, jakými neduhy trpí česká krajina, jaký vliv na ni má klimatická změna, co potřebujeme pro její uzdravení, a hlavně: co a jak můžou dělat právě oni!
Společně s partnerskými organizacemi ─ Sdružení místních samospráv ČR, Beleco a Daphne – Inštitút aplikovanej ekológie ─ jsme tak projekt LIFE WILL mohli posunout do druhé fáze. Teď tedy metodiku, používanou v našich pilotních lokalitách, aplikujeme v dalších obcích.
Zdraví krajiny v kontextu i mapách
Česká krajina trpí suchem, často ji zastihnou záplavy a povodně. O tom, že za to historicky může celá řada nešťastných zásahů hospodářů (jako bylo scelování půdních bloků, meliorace atd.) účastnicím a účastníkům první den přednášel přední český ekolog a analytik Vojtěch Kotecký. Vyprávěl jim i o tom, jak na takovou krajinu působí klimatická změna a jak špatně se v ní žije třeba ptákům. Nabídl jim tak široký kontext i vodítko k tomu, čím by se stav krajiny do budoucna dal zlepšovat.
Náš environmentální poradce Jakub Zelený jim následně nabídl možnost vyhledat v mapové aplikaci svou obec, a tak zjistit, jak (ne)zdravá je její krajina a jak se jí mohou dotknout různé klimatické scénáře. Po celé školení pak měli možnost průběžně pracovat s vytištěnými mapami svých lokalit a pracovními sešity.
Územní plány, projekty, nástroje… a procházka!
Architektka a urbanistka Veronika Šindlerová účastnice a účastníky nadchla přednáškou o využití územního plánu k adaptaci krajiny. Projektantka Zuzana Skřivanová jim následně pomohla pochopit, jak pro realizaci krajinných opatření získat maximum z komplexních pozemkových úprav, které drtivá většina obcí je ještě nemá a může jejich potenciál k pozitivním změnám brzy naplnit. Jana Moravcová z Beleca přiblížila legislativní podmínky.
Krajinné projektantky Hana Stuchlík Kašpaříková a Miroslava Plevková se podělily o zkušenosti z praxe a vysvětlily, co jsou přírodě blízká opatření, jaká je jejich funkce, a jaké typy studií a podkladů se dají v projektové práci využít. Došlo také na jeden hmatatelný příklad dobré praxe – celá skupina se v páteční odpoledne vydala k revitalizovanému rameni řeky Chrudimky.
Participace je užitečná. V každé obci
A nakonec sobota patřila participaci. Nejprve jsme účastnicím a účastníkům představili naši participativní metodiku “Čtyři prameny zdravé krajiny” a možnosti zapojení do projektu LIFE WILL. Poté jim kolegyně z organizace NaZemi vysvětlily, k čemu je participace vlastně dobrá při adaptaci krajiny. Daly jim nahlédnout možné způsoby zapojování a vytváření dlouhodobých vztahů s veřejností a dodaly jim inspiraci v teoretických rámcích a postupech ověřených praxí.
V pracovních skupinách si pak účastnice a účastníci vytvářeli náčrty akčních plánů a dalších kroků v obcích a blíže se seznámili. I to bude k dobrému fungování projektu potřeba.
Síťování a dobré (pracovní) vztahy
Máme radost z toho, že se nám podařilo navázat dobré pracovní vztahy napříč celou skupinou, a ty teď obec po obci začneme rozvíjet v podobě dalších, specifičtějších kroků.
„Potvrdilo se mi, jak důležité je síťování lidí, kteří mají společný zájem ─ třeba na podpoře zadržování vody v krajině,“ říká Hana Stuchlík Kašpaříková.
„Skupina starostek, starostů a dalších lidí z vedení měst a obcí tak dalo základ vytvoření inspirativní skupiny lidí, kteří zrealizují na svých územích vodozádržná opatření a opatření proti větrné erozi. Vznikne tak síť míst, kam bude možné jezdit se inspirovat,” dodává optimisticky.
Všichni se shodují na tom, že zapojení i zpětné vazby účastnic a účastníků byly opravdu výtečné. Patrný byl velký zájem o metodiky obnovy krajiny a také odborníky, kteří dokáží vypracovat komplexní plány.
“Jako důležitá se jeví i možnost sdílet zkušenosti mezi obcemi při neformálních diskuzích u večeře,” doplňuje Jakub Zelený. Vše svědčí o tom, že množství nadšených starostek, starostů, zastupitelek a zastupitelů obcí v naší zemi není malé a je naším úkolem vytrvat, oslovovat je a zapojovat do projektu LIFE WILL i nadále.
Projekt LIFE WILL – Voda v krajině a půdě se zabývá problematikou sucha a dopady změny klimatu na krajinu. Je spolufinancován programem LIFE – finančním nástrojem Evropské unie podporující projekty které zvyšují biologickou pestrost krajiny nebo její odolnost vůči změně klimatu a Ministerstvem životního prostředí ČR. Jeho cílem je zvýšit odolnost obyvatel a zemědělské krajiny vůči změně klimatu skrze zavedení přírodě blízkých adaptačních opatření na lokální úrovni. Tento cíl realizujeme s využitím inovativní participativní metodiky, která pomáhá zvyšovat zapojení místních aktérů a veřejnosti a jejich schopnost prosazovat účinná opatření pro zadržování vody v půdě a krajině.